Jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie?

Jak zabezpieczyć się przed nierzetelnym najemcą?

Posiadasz mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, którą chcesz wynająć? Zapewne wielokrotnie słyszałeś od znajomych lub rodziny jak bardzo dochodowe ale jednocześnie trudne może to być źródło dochodu. Zniszczone mieszkanie, niezapłacone rachunki, porzucenie mieszkania to tylko kilka z ogromnej ilości powodów dla których wielu znajomych odradzało lub wręcz odradza Ci wynajęcie Twojej nieruchomości. Dodatkowo polskie prawo utrudnia eksmisję lokatora zalegającego z płatnościami powodując dodatkowe problemy.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

W mojej ocenie i polegając na doświadczeniu (wynajmuję mieszkania od ponad 5 lat) 95 % najemców, podobnie jak 95% naszego społeczeństwa to ludzie uczciwi może nawet 99%, tego nie wiem. Niestety czasem zdarza się osoba – najemca, który za nic ma Twoją własność i co gorsza doskonale zdaje sobie sprawę, że prawo w Polsce stoi po jego stronie – chroniąc interesy właściciela (czyli Ciebie) w dużo gorszy sposób.W takim razie co robić? Idąc za radą znajomych – nie wynajmować? To najprostsze rozwiązanie. Zanim jednak posłuchasz znajomych czy rodziny zapytaj ile mieszkań czy lokali mają i ile czasu zajmują się wynajmem? Jeśli mają bogate doświadczenie z pewnością nie będą Ci odradzali wynajmu ponieważ doskonale będą zdawać sobie sprawę, że jest to jedna z najprostszych dróg do podratowania swojego codziennego budżetu. Aby uchronić się przed złym najemcą trzeba się dobrze przygotować do wynajmowania swojej nieruchomości.
Na początku określ komu chcesz a komu nie wynajmiesz swojego mieszkania. Tobie jako właścicielowi chodzi o to, aby ludzie, którym wynajmiesz swoje mieszkanie dbał o nie, płacił na czas, był uprzejmy dla sąsiadów i żeby fakt jego zamieszkiwania w Twoim mieszkaniu nie był uciążliwy dla innych.
Chcąc ograniczyć ryzyko związane z najmem musisz spełnić kilka wymagań:

  1. Rzetelnie i dokładnie selekcjonować najemców – to podstawowy krok, który może Cię uchronić przed przyszłymi kłopotami. Wiem, że ta sympatyczna mama z 2 dzieci nie ma się gdzie podziać ale czy jesteś pewien, że Twoja umowa najmu jest odpowiednio przygotowana do takiego przypadku? Każdy zwierzak w opinii swojego właściciela jest spokojny i ułożony, tylko czy jesteś przygotowany na ewentualny remont w innym przypadku?
  2. Drugim elementem zabezpieczenia Twojej własności jest prawidłowo skonstruowana umowa najmu – tutaj możesz udać się do prawnika, który zajmuje się rynkiem nieruchomości i podpowie Ci w jaki sposób napisać taką umowę albo wręcz napisze dla Ciebie taką umowę. Wadą tego rozwiązania są jego koszty. Dobrze skonstruowana umowa to koszt nawet 3 tysięcy złotych.
  3. Szczegółowy protokół zdawczo – odbiorczy. Bez niego nawet nie próbuj wynajmować mieszkania czy innej nieruchomości. W tym dokumencie powinno znaleźć się całe wyposażenie jakie udostępniasz najemcy wraz ze szczegółowym opisem stanu mieszkania lub lokalu. Najlepiej jeżeli taki protokół będzie poparty zdjęciami lokalu w dniu jego przekazania najemcy.
  4. Kaucja – prawo pozwala na pobranie kaucji w wysokości 12 – krotności czynszu ustalonego w umowie najmu. Zazwyczaj mało kto zgodzi się na takie duże kwoty, jednak nie rezygnuj z tego rodzaju zabezpieczenia swojej własności. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na wpłatę kaucji w wysokości co najmniej jednomiesięczny czynsz plus opłaty, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Pamiętaj też, że kaucja to nie zaliczka na poczet ostatniego czynszu! Nigdy nie zgadzaj się na takie rozwiązanie.
  5. Reaguj natychmiast na każde opóźnienie w płatnościach. To Twój biznes i Twoja własność. Szanuj siebie i pokaż najemcy, że pilnujesz i dbasz o swoje.
  6. Buduj relacje z najemcą – niech będą oparte o wzajemne poszanowanie i zaufanie. Reaguj na problemy pojawiające się w trakcie trwania umowy ale nie daj wejść sobie na głowę.

Ty jako właściciel musisz na samym początku określić swój status: jestem zainteresowany swoim mieszkaniem (lokalem), płatnościami na czas, nie oddajesz swojej własności w pierwsze lepsze ręce, nie tolerujesz zniszczeń, że po prostu pilnujesz swojego interesu!Pamiętaj! Czasami lepiej mieć pustostan przez miesiąc niż najemcę, który będzie stwarzał problemy.